piątek, 28 lutego 2014

Jak zmniejszyć koszty podróży kolejowych w Szwajcarii? cz.I

Nie będzie odkryciem stwierdzenie, że Szwajcarzy są bardzo punktualni i cenią sobie tą cechę także u innych. Punktualność jest cechą charakteryzującą nie tylko osoby fzyczne, ale też wszelkiego rodzaju instytucje, w tym także przedmiotową kolej.
Nawet kilkuminutowe spóźnienie jest ogłaszane przez głośniki i na tablicy informacyjnej, a ogłoszeniu towarzyszą przeprosiny. Szwajcarska kolej jest bardzo czysta i wygodna. W wysokim stopniu rozwinięta jest kolej podmiejska, która pozwala np. Michałowi pokonać trasę ponad 20 km w 16 minut.

Oczywiście, doskonałość szwajcarskiej kolei możliwa jest dzięki finansom, które są w nią inwestowane. Utrzymanie kolei możliwe jest między innymi z pieniędzy pozyskanych z biletów, a te nie są tanie, a nawet - na warunki Polskie - bardzo drogie. Bilet dla osoby dorosłej z naszej wioski Wädenswil do Zurychu kosztuje 10,40 CHF, a w dwie strony (co jest jednoznacze z biletem całodobowym umożliwiającym poruszanie się wszystkimi środkami komunikacji miejskiej wewnątrz stref wypisanych na biecie) 20,80 CHF.

Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na zmniejszenie kosztów podróżowania koleją. Tym razem skupię się jedynie na tych sposobach, z których sami korzystamy lub korzystaliśmy, ale z czasem może rozwinę stan swojej wiedzy i się nim podzielę.

Halb Tax

Karta, która umożliwia kupowanie biletu w cenie biletu ulgowego. Dla mnie oznacza to tyle, że za wspomniany wyżej bilet kosztujący 20,80 CHF, płacę 10,40. Nazwa Halb Tax jest trochę mylna, gdyż nie zawsze jest tak, że bilet ulgowy kosztuje połowę biletu normalnego. Tak jest na dłuższych trasach. Przy biletach lokalnych różnica nie jest już taka duża. Np. bilet trzydziestominutowy u nas w mieście kosztuje 2,60 CHF, podczas gdy z kartą będzie on kosztował 2,20 CHF.
My korzystamy z Halb Taksa rocznego (175 CHF), choć jest możliwość kupienia dwuletnich (330 CHF) i trzyletnich (450 CHF).
Wielka zaletą tej karty jest to, że obowiązuje na wszystkie środki transportu w całej Szwajcarii czyli kolej, tramwaje, autobusy, trolejbusy, ale też kolejki zębate, kolejki linowe i statki.

Halb Tax można zamówić przez Internet (potrzebne będzie zdjęcie), a przed upływem ważności kolej przysyła informację, że można zamówić kartę na kolejny okres.

Dodatkowe informacje na temat HT można uzyskać tutaj.

9-Uhr-Pass

Rodzaj biletu, który jest tańszy od biletu normalnego, ale uprawnia do jeżdżenia dopiero po godzinie 9 rano, za wyjątkiem sobót, niedziel i świąt, kiedy nie ma ograniczenia czasowego.
Bilet całodzienny na wszystkie strefy obejmujące kanton Zurych plus kilka okolicznych miejscowości kosztuje 33 CHF, podczas gdy 9-Uhr-Pass kosztuje 25 CHF. 9-Uhr-Pass dzienny oraz w postaci  multikarty (bilet do sześciokrotnego wykorzystania) można kupić też z wykorzystaniem opisanego wyżej Halb Taksa i wtedy jego cena wynosi 12,50.
9-Uhr-Pass występuje też w postaci biletu miesięcznego i rocznego. Można też wykupić taki, który będzie obejmował jedynie strefy wewnątrz miasta Zurych lub Winterthur.

Tego rodzaju bilet można kupić w automatach biletowych, które znajdują się na wszystkich stacjach kolejowych oraz większości przystanków tramwajowych i autobusowych (w wiekszych mistach). Na naszej wiosce bilet można kupić tylko na dworcu.

Więcej informacji na temat 9-Uhr-Pass tutaj.

Oczywiście, jak wszędzie, przy regularnym podróżowaniu można dużo zaoszczędzić kupując bilet roczny.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza